انواع استوانه مدرج | انواع مزور | Graduated cylinders

انواع استوانه مدرج

انواع استوانه مدرج ، انواع مزور ، Graduated cylinders

این وسیله دارای یک دیواره ی بلند و مستقیم استوانه ای شیشه ای یا پلاستیکی است. و دارای اندازه های ۵۰ میلی لیتر تا ۱۰ لیتر می باشند. زمانی از این وسیله استفاده می شود. که دقت و صحت بالایی لازم نیست. بنابراین جایگزین مناسبی برای بورت و بالن حجم سنجی نیست نوع پلاستیکی آن از پلی پروپیلن به دلیل مقاومت شیمیایی بسیار خوب آن و یا از پلی متیلپنتن به دلیل وضوح آن ساخته می شود.

مزور آزمایشگاهی چیست ؟

استوانه مدرج یا مزور آزمایشگاهی یکی از وسایل و شیشه آلات آزمایشگاهی پرکاربرد است. که شباهت زیادی به لوله آزمایش دارد. مزور دارای یک سر باز یک کف بسته تخت است که کمک می کند. به راحتی بر روی سطح میز قرار گیرد.

بدنه و کف مزور آزمایشگاهی مدرج ممکن است از شیشه یا پلاستیک باشد. که بنا بر جنس آن، می تواند برای مقاصد مختلفی استفاده شود. در ابتدا (سر) استوانه مدرج آزمایشگاهی دارای یک آبریز برای ریختن ساده تر مایعات از داخل استوانه به بیرون است.

 

استوانه مدرج به انگلیسی با نام “Graduated cylinder” و “measuring cylinder” شناخته می شود.

کاربرد انواع استوانه مدرج چیست – استوانه مدرج چه کاربردی دارد ؟

کاربرد استوانه مدرج در آزمایشگاه، اندازه گیری و انتقال مایعات است. به این دلیل که دقت اندازه گیری مزور از برخی ظروف آزمایشگاهی همچون ارلن و بشر بیشتر است. از آن برای اندازه گیری حجم مایعات از آن استفاده می شود.

مزور در دو شکل گرد و شش گوش تولید می شود. و برخلاف پیپت و بورت درجه بندی آن از پایین شروع می شود.

دقت اندازه گیری استوانه مدرج چقدر است ؟

دقت مزور اگرچه از ارلن و بشر بیشتر است. اما نسبت به پیپت و بورت دقت کمتری دارد. با توجه به اینکه حداقل اندازه گذاری های انجام شده بر روی بدنه مزور برابر با ۰٫۱ میلی لیتر است. مقدار خطا برابر با ۰٫۱ میلی لیتر خواهد بود.

برای مثال اگر مقدار اندازه گیری شده برابر با ۳۱٫۷ میلی لیتر باشد. خطای ۰٫۱ میلی لیتر را نیز باید در نظر گرفت.

انواع استوانه مدرج شیشه ای

استوانه مدرج شیشه ایدر گذشته بیشتر از استوانه مدرج شیشه ای استفاده می شد. زیرا صنعت پلاستیک و پتروشیمی به اندازه فعلی پیشرفت نکرده بود. مزور شیشه ای نسبت به پلاستیکی دارای معایب و مزایای زیر است:

مزایای مزور شیشه ای:

دقت اندازه گیری بالاتر

مقاومت شیمیایی بالاتر

معایب امزور شیشه ای:

وزن زیاد

شکننده بودن

انواع استوانه مدرج پلاستیکی

استوانه مدرج پلاستیکی همان طور که در بالاتر گفتیم، استوانه مدرج پلاستیکی نسبت به استوانه های مدرج شیشه جدیدتر است. مزور پلاستیکی عموما از جنس پلی پروپیلن ساخته می شود. زیرا این ماده دارای مقاومت شیمیایی بسیار بالایی است.

البته به منظور افزایش شفافیت بدنه استوانه پلاستیکی مدرج از پلی متیل پنتن نیز استفاده می شود. مزورهای پلی پروپیلن به دلیل قابلیت اتوکلاو، قابلیت استفاده مجدد نیز دارند.

انواع حجم استوانه مدرج – حجم های مزور آزمایشگاهی

استوانه مدرج در حجم های متفاوتی از حدود ۵ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر تولید می شوند. که دقت انواع کم حجم تر به دلیل کاربرد آنها، بیشتر از انواع پر حجم است. بدیهی است اگر نیاز به دقت بالایی در انجام آزمایشات خود دارید. باید مزور مناسب کار و آزمایش خود را انتخاب کنید.

نحوه خواندن عدد روی مزور

نحوه خواندن عدد روی مزوربه دلیل وجود پیوندهای هیدروژنی در بیشتر مایعات، لبه و قسمت بالای سطح مایع در مزور، به سمت بالا آمده. و به شکل مقعر در می آید. به همین دلیل برای اندازه گیری دقیق حجم مایع باید قسمت مقعر آن را به عنوان سطح کل مایع در نظر بگیریم.

برای قرائت این مقدار باید چشم در تراز سطح مورد نظر (نه بالاتر و نه پایین تر) قرار داشته باشد. تا خطای شکست نور و خطای دید انسان بر اندازه گیری حداقل تاثیر را بگذارد. در تصویر زیر می توانید نحوه صحیح قرائت مایعات در استوانه مدرج را مشاهده کنید.

قیمت استوانه مدرج – قیمت مزور آزمایشگاهی

خرید انواع استوانه مدرج – خرید مزور

برای خرید استوانه مدرج شیشه ای باید به چند نکته دقت کنید. تا بتوانید بهترین و مناسب ترین مزور مناسب کار خود بپردازید. که در ادامه به آنها می پردازیم. در رعایت این موارد حتما دقت کافی را داشته باشید.

آموزش نحوه کار با انواع استوانه مدرج – نکات کار با مزور

همیشه از تمیز بودن استوانه مدرج خود اطمینان حاصل کنید. زیرا ممکن است وجود آلودگی در مزور باعث ایجاد واکنش های شیمیایی با مایع مورد آزمایش شما شود.

در انتخاب مزور مناسب برای کار خود به این نکته توجه داشته باشید. که فاصله درجات در مزورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل باید با توجه به مایعی که می خواهید اندازه گیری کنید. حجم و نوع استوانه خود را انتخاب کنید.

نحوه صحیح و ایمن ریختن مایعات در استوانه به این صورت است. باید آن را با یک دست بگیرید. و با کمک دست دیگر، مایع را در درون ظرف بریزید.

در هنگام کار با مزور آزمایشگاهی به این نکته دقت کنید. که زمان انتقال مایعات به داخل استوانه، اجزای حساس بدن از جمله صورت را در نزدیکی آن نباشد. زیرا ممکن است در صورت شکستن استوانه و ریختن مایع بر روی صورت، دچار آسیب دیدگی شوید.

پس از استفاده از مزور، آن را با مواد شوینده کاملا شستشو دهید. و به صورت برعکس در قفسه مورد نظر قرار دهید. تا برای استفاده های بعدی کاملا خشک شود.

خرید مزور شیشه ای

شما می توانید برای خرید مزور شیشه ای به فروشگاه نوین پیرکس که خود تولید کننده ظروف شیشه ای آزمایشگاهی است سر بزنید. و محصول مورد نظر خود را با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کنید.

از اینکه با مطالعه این مطلب با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کمک کننده بود باشد. در صورت تمایل می توانید برای مطالعه مطالب مشابه به بخش وبلاگ نوین پیرکس مراجعه کنید.

شما بزرگواران می توانید از طریق مسیرهای ارتباطی زیر جهت خرید انواع شیشه آلات آزمایشگاهی با شرکت نوین پیرکس در ارتباط باشید.

و با این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان از تخفیفات ویژه ما نیز بهره مند شوید.

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ، تولید تجهیزات آزمایشگاهی ، فروش تجهیزات آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی تهران  ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، تولید شیشه آلات آزمایشگاهی. فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی تهران ، لوله های آزمایشگاهی ، فروش بورت اتوماتیک ، فروش بشر مدرج در تهران .

شیشه آلات صنعتی ، تولید کننده شیشه آلات صنعتی

حتما در هنگام تماس بفرمایید از سایت شرکت نوین پیرکس  با این مجموعه آشنا شدید تا شامل تخفیفات ما شوید.

اطلاعات تماس:

۰۲۱۷۷۳۲۶۶۹۰

۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

ایمیلarashma4041@gmail.com

اینستاگرام: novin_pyrex

واتس اپ: ۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

برای مشاهده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی از فروشگاه اینترنتی نوین پیرکس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

مرکز طراحی و تولید ارلن مایر آزمایشگاهی درتهران در فروشگاه نوین پیرکس

شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس ، شیشه آلات آزمایشگاهی تحقیقاتی

تولید عمده شیشه آلات آزمایشگاهی در تهران ، شیشه آلات آزمایشگاهی سفارشی .

فروش بشر شیشه ای ، لوله آزمایش ، ظروف آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، بالن کجلدال. بالن تقطیر ، آدابتور مستقیم ، کروزه کوارتز ، فروش قایقک شیشه ای ، سازنده لوازم آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، Laboratory Glassware  .

شیشه الات آزمایشگاهی ، ساخت شیشه ، شیشه آزمایشگاهی ، خرید شیشه آلات آزمایشگاهی. تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه بروسیلیکات ، ارلن. ارلن مایر ، ارلن خلاء ، ارلن در پیچ دار ، بالن. بالن ته گرد . بالن ته صاف ، بالن آزمایشگاهی. بشر ، بشر آزمایشگاهی ، بالن ژوژه ، بورت ساده ، بورت ، شیشه آلات و لوازم آزمایشگاهی ، بورت اتوماتیک، ظروف آزمایشگاهی، فروش ظروف آزمایشگاهی ، لوازم شیشه ای آزمایشگاه ، تولید انواع شیشه آزمایشگاهی در تهران ، خرید شیشه کشت ، انواع استوانه مدرج .

صنعت شیشه‌سازی ، شیشه گری در تهران ، نوین پیرکس تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی ، بررسی صنعت شیشه گری ، تولید ظروف شیشه ای در تهران .

تولید بطری شیشه ای کشت گیاهی

فروش لوازم آزمایشگاهی در تهران ، وسایل آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی. ظروف آزمایشگاهی ،  ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی ،  تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی .

لوازم شیشه ای آزمایشگاهی . فروش ظروف ازمایشگاهی در تهران ، شیشه مک کارتی آزمایشگاهی ، فروش بشر مدرج در تهران .

ظروف آزمایشگاهی ، پیپت ، بورت اتوماتیک تک شره ، بورت اتوماتیک دو شیره ،  بورت اتوماتیک رنگی ، پتری دیش ، پلیت ، پو آر ، پی پت ، پی پت ژوژه ، پیکنومتر ، ویسکوزیمتر ، دیسکاتور شیردان ، فروش ظروف آزمایشگاهی در تهران ، ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی طبق نمونه یا نقشه .

دیدگاه‌ها ۰

*
*

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟