شیشه کوارتز | تفاوت شیشه معمولی با شیشه کوارتز

شیشه کوارتز

شیشه ها انواع مختلفی دارند و یکی از کاربردی ترین انواع آن شیشه کوارتز است. اگر شما نیز برای پاسخ به این سوال که شیشه کوارتز چیست سری به دنیای وب زده اید، این مقاله به طور اختصاصی به تعریف دقیق شیشه های کوارتز، کاربرد و تفاوت آن با شیشه های معمولی پرداخته است. بنابراین از شما دعوت می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

شیشه کوارتز چیست؟

شیشه های کوارتز در واقع نوعی شیشه تک جزیی است که در فرایند تشکیل خود بسیار سریع تر از شیشه های عادی سرد می شود. فرایند ساخت خاص آن باعث می شود شیشه های سیلیسی یا همان شیشه های کوارتزی در برابر دما، مواد شیشمایی و… مقاومت بیشتری داشته باشند.

فرمول شیمیایی کوارتز SiO2 است. پیوند سیلیکون-اکسیژن (Si-O) قطبی و کووالانسی است. سیلیکون عنصری حاوی چهار الکترون ظرفیتی است که اتم سیلیکون را به چهار اتم اکسیژن پیوند می‌دهد. یک اتم اکسیژن به دو اتم سیلیکون پیوند خورده است. و سیستم کریستالی چهار وجهی کوارتز را می سازد.

هر دو کریستال شیشه و کریستال  کوارتز برای مصارف تزئینی و صنعتی استفاده می شود. از شیشه برای ساخت منشور، پنجره، لوستر، آویز، انواع جواهرات استفاده می شود. از سوی دیگر، کوارتز معمولا در باتری های ساعت و گجت های الکترونیکی نیز وجود دارد.

 

تفاوت شیشه معمولی با شیشه های کوارتز

چهار تفاوت عمده بین شیشه و کوارتز وجود دارد.

 1. اولین تفاوت مربوط به محتوای دی اکسید سیلیکون است. هر دو کریستال کوارتز مصنوعی و طبیعی حاوی حداقل نود و نه درصد دی اکسید سیلیکون هستند. در حالی که کریستال، شیشه ای بریده شده فقط از هشتاد درصد دی اکسید سیلیکون تشکیل شده است. علاوه بر این، محصولات شیشه ای معمولا حاوی سی و دو درصد سرب نیز هستند. که برای افزایش کیفیت شیشه استفاده می شود. مخلوط کردن سرب در ساخت مصنوعی کریستال های شیشه ایبرش خورده، شکست نور را افزایش می‌دهد. و در نتیجه محصولات شیشه‌ای براق‌تر جلوه می کنند. مانند تمام کریستال های دیگر، ارزش شیشه و کوارتز به درخشندگی یا مقدار نور شکسته شده توسط آن ها بستگی دارد.

 

 1. دیگر تفاوت بین شیشه و کوارتز به تحمل آنها در برابر دما و فشار مربوط می شود. اگرچه کریستال کوارتز طبیعی و کریستال های شیشه هر دو در اعماق پوسته زمین تشکیل می شوند. اما کریستال کوارتز می تواند دماهای بالاتری را تحمل کند. این امر کوارتز را به ماده ای ارزشمند تبدیل می کند. که به دلیل مقاومت در برابر فشار بالا می تواند به عنوان پوشش محافظ در صنعت مورد استفاده قرار گیرد. و همچنین می توان از آن در محیط های با دمای بسیار بالا به عنوان جایگزینی برای شیشه استفاده کرد.

 

 1. تفاوت دیگر شیشه و کریستال بحث عایق و یا رسانای الکتریکی بودن این دو محصول است. بسیاری از محصولات به عایق یا هدایت الکتریکی نیاز دارند تا بتوانند بهینه کار کنند.

شیشه یک عایق خوب الکتریسیته است. در حالی که کوارتز یک رسانای عالی الکتریسیته است. به دلیل این ویژگی ها، هر دو کریستال شیشه و کوارتز در بسیاری از محصولات ادغام می شوند تا جریان الکتریسیته را کانال یا قطع کنند.

انواع شیشه کوارتز

شیشه های کوارتز در دو نوع مات و شفاف تولید می شود. شیشه های شفاف معمولا نوع خالص تری از کوارتز هستند. در ازاء شیشه های مات کوارتز دارای حباب های با قطر ۰۰۵/۰ تا ۲/۰ نانومتر هستند. که باعث مات به نظر رسیدن آن می شود.

در کنار آن می توانیم انوع شیشه کوارتز را از نظر کاربرد نیز به دسته های مختلف تقسیم بندی کنیم. در ادامه انواع شیشه کوارتز را به شما معرفی خواهیم کرد:

شیشه های کوارتز جلا داده شده: که معمولا دارای سطح صاف و صیقلی هستند. از این شیشه ها به عنوان روکش ترموپل ها، کوره های گازی و اجاق گاز استفاده می شود.

شیشه های کوارتز شنی: این شیشه ها دارای سطح نا صاف و زبر است که معمولا در ساختمان کوره ها از آن استفاده می شود.

کوارتز گداخته شده: این شیشه های کوارتز معمولا دارای سطح صاف هستند. و به شیشه های لعابدار معروفند.

شیشه های کوارتز شفاف: این شیشه ها در برابر نور مرئی و ماورای بنفش شفافیت بالایی دارند. در دمای ۱۵۲۰ درجه شکل پذیر می گردند. به دلیل نقطه شکل پذیری بالای آن در برابر دما و حرارت و آسیب های فیزیکی به شدت مقاوم بوده. و از این رو از آن در ساخت شیشه های سفینه ی فضایی و یا دماغه موشک ها از آن استفاده می شود.

 

نحوه برش شیشه کوارتز

فرایند برش شیشه های کوارتز یک کار بسیار تخصصی است. شیشه های کوارتز مقاومت بالایی در برابر فشارهای فیزیکی دارند. بنابراین برای برش آن نیاز به دستگاه برش صنعتی الزامی است. برای این کار نیاز به ابزارهایی مانند سنگ الماس مخصوص برش، پره نگهدارند سنگ در حین برش، دستگاه برش، عینک محافظ چشم و یا ماسک است. قبل از برش لازم است شیشه کامل تمیز شود.

برای نگهداری کامل سنگ باید با پره های نگهدارند فیکس شود. همچنین لازم است یادآور شویم که در حین برش با دستگاه ممکن است دستگاه دود کند. در این زمان باید برش را متوقف کنید. و از فشار آوردن به دستگاه خودداری نمایید. همچنین ممکن است تکه هایی از شیشه به اطراف پراکنده شود. که برای این منظور حتما باید از ماسک محافظ صورت استفاده نمود.

شرایط تولید شیشه کوارتز

با در نظر گرفتن تمام ویژگی های فوق، تولید شیشه کوارتز تنها با تجهیزات ویژه امکان پذیر است. برای تولید آن یک شعله باز در دمای ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد برای نگه داشتن آب آشامیدنی در دمای بالا و ایجاد محصولات شیشه ای مورد نیاز است.

شرایط ویژه اتاق تولید باید استریل باشد. ورود مقدار کمی از مواد مزاحم خارجی منجر به این واقعیت می شود که شیشه کوارتز ترک خورده و خواص خود را از دست بدهد.

کارکنان بخش تولید شیشه کوارتز باید از لباس و دستکش مقاوم استفاده کنند. آنها با درجه حرارت بسیار بالا مواجه هستند. یک اشتباه در حین کار می تواند باعث صدمات جدی و سوختگی شود. همه ابزارهای بزرگ ساخت شیشه از مواد مقاوم در برابر حرارت ساخته شده اند. مواد گرانیت، تنگستن و … وزن زیادی دارند. بنابراین کارکنان باید از نظر بدنی قوی و هوشیار باشند.

ویژگی هایی از خواص شیشه کوارتز

به طور معمول شیشه کوارتز در مصارف تحقیقاتی و آزمایشگاهی به کار می رود. به خاطر مواد تشکیل دهنده اش که بروسیلیکات  است. دارای مجموعه ای از ویژگی های خاص است.

 • مقاومت بالا در برابر حرارت
 • عایق الکتریکی
 • نفوذپذیری
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • خلوص شیمیایی
 • سختی و مقاومت بالا
 • انتقال نوری گسترده
 • سازگاری قوی با تغییرات دما
 • اتصال بسیار قوی
 • فناوری پردازش نوری بسیار دقیق و ضریب توسعه حرارتی مناسب از ویژگی های شیشه کوارتز محسوب می شوند.
 • شیشه کوارتز دارای هدایت الکتریکی پایینی است. بنابراین اغلب به عنوان یک دی الکتریک در دستگاه های پیچیده الکتریکی استفاده می شود.

خواص مفید اصلی شیشه های کوارتز را می توان به سه گروه تقسیم کرد:

 1. حرارتی– مقاومت در برابر درجه حرارت بالا ( حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد ) ، ضریب انبساط دمای بالا (تا ۱۵ برابر بیشتر از شیشه معمولی) که مقاومت در برابر نوسانات شدید و قابل توجه دما را تعیین می کند.
 2. شیمیایی– شیشه شیمیایی خنثی است و با تمام مواد قلیایی و اسیدی واکنش نشان نمی دهد. به جز فسفریک و اسید هیدروفلوئوریک.
 3. نوری– ضریب شکست شیشه کوارتز ۱۵۰ برابر کمتر از شیشه معمولی است. بنابراین، نه تنها نور خورشید و نور معمولی، بلکه تابش مادون قرمز یا ماوراء بنفش را نیز به تأخیر نمی اندازد.

 

کاربرد این شیشه : 

همه این ویژگی ها امکان استفاده از کوارتز را برای تولید ظروف آزمایشگاهی، ابزارهای نوری، تجهیزات الکتریکی، مواد نسوز مقاوم در برابر حرارت و همچنین شیشه به عنوان مصالح ساختمانی می دهد. یکی از زمینه های اصلی کاربرد آن، تولید فیبرهای نوری است.

شیشه کوارتز نوری بسته به نوع تولید تکنولوژی می تواند مات و شفاف باشد. در حالت اول ، ساختار آن شامل تعداد زیادی حباب گاز است که نور را به شدت پراکنده می کند.

شیشه کوارتز شفاف – همانطور که به آن اپتیک نیز گفته می شود. کاملاً همگن و عاری از حباب است. به لطف این ویژگی ، این ماده در تولید کابل های نوری برای انتقال سریع اطلاعات ، لنزهای نوری و منشور استفاده می شود.

لوله شیشه ای کوارتز بسته به مواد اولیه مورد استفاده، شیشه نوری کوارتز می تواند ظرفیت های انتقال نور متفاوتی داشته باشد. هرجا که کنترل محصولات مایع در دمای بالا مورد نیاز است استفاده می شود. به دلیل هزینه کم در همه جا استفاده می گردد.

حوزه کاربرد- مقدار زیادی از محصولات مختلف از لوله های شیشه کوارتز در آزمایشگاه های علمی و صنعتی مورد نیاز است. که برای اندازه گیری سطح مایع ، تولید بخاری برقی ، انجام واکنش های شیمیایی و ذخیره مواد تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت کشتی و موشک شیشه ای نوری، به ویژه برای ساخت وسایل روشنایی. در کارخانه های پتروشیمی این ماده به دلیل مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی ارزش گذاری شده. و برای کنترل مایعات تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد. در هواپیماها، کابین را لعاب می دهند. و همچنین به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند.

محصولات شیشه کوارتز در طیف وسیعی از صنایع برای نیمه هادی ها و سایر کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد. که نیاز به مقاومت در برابر حرارت خوب و خلوص بالا مانند فیبر نوری، خورشیدی وLED دارد.

 

فرصت های فراوان برای محصولات شیشه ای کوارتز

شیشه کوارتز با ماهیت بسیار متفاوت برای استفاده عملی در بسیاری از زمینه ها (انرژی ، کالاهای مصرفی، اپتیک، متالورژی، روشنایی و صنایع شیمیایی) کاربرد دارد. چنین محصولاتی از انواع طبیعی سیلیس یا یک آنالوگ مصنوعی (دی اکسید سیلیکون که از طریق اکسیداسیون حرارتی یا گرم شدن سیلیکون در جو اکسیژن) به دست می آید، با ذوب آن به روش های مختلف ایجاد می شود.

محصولات کوارتز یک راه حل سودآور برای مناطق صنعتی متعدد هستند. بنابراین، بسیاری از عناصر مختلف از این مواد اولیه ایجاد می شود. از شیشه کوارتز در صنایع زیر استفاده می شود:

 • میله ها
 • عایق ها
 • حصار
 • لوله ها
 • وسایل تزئینی و سوغاتی
 • ظروف شیمیایی و آزمایشگاهی
 • عینک ها، قفسه ها و پارتیشن ها
 • دستگاه های نیمه هادی و ترموکوپل
 • تیرهای شیشه ای و صدا خفه کن برای فرها
 • بخاری های برقی و لامپ های درجه حرارت بالا
 • ماتریس ها، آینه های نجومی و لنزهای میکروسکوپی

 

کلام آخر

شیشه های کوارتز یکی از کاربردی ترین انواع کریستال در صنایع مختلف هستند. شیشه های کوارتز در برابر دما، مواد شیمیایی، فشارهای فیزیکی بسیار مقاوم اند. در این مطلب به بررسی انواع شیشه کوارتز و تفاوت آن با شیشه های معمولی و همچنین کاربرد آن پرداختیم.

شما بزرگواران می توانید از طریق مسیرهای ارتباطی زیر جهت خرید انواع شیشه آلات آزمایشگاهی با شرکت نوین پیرکس در ارتباط باشید.

و با این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان از تخفیفات ویژه ما نیز بهره مند شوید.

لوله شیشه ای آزمایشگاه

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ، تولید تجهیزات آزمایشگاهی ، فروش تجهیزات آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی تهران  ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی تهران ،  فروش بورت اتوماتیک .

حتما در هنگام تماس بفرمایید از سایت شرکت نوین پیرکس  با این مجموعه آشنا شدید تا شامل تخفیفات ما شوید.

لوازم شیشه ای آزمایشگاهی

اطلاعات تماس:

۰۲۱۷۷۳۲۶۶۹۰

۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

ایمیلarashma4041@gmail.com

اینستاگرامnovin_pyrex

واتس اپ: ۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

برای مشاهده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی از فروشگاه اینترنتی نوین پیرکس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

فروش شیشه آلات آزمایشگاهی

شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

لوله آزمایش ، ظروف آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، بالن کجلدال ، بالن تقطیر ، آدابتور مستقیم ، کروزه کوارتز ، فروش قایقک شیشه ای ، سازنده لوازم آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه الات آزمایشگاهی ، شیشه آزمایشگاهی ، خرید شیشه آلات آزمایشگاهی. تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، قیمت شیشه آلات آزمایشگاهی ،ارلن ، ارلن مایر ، ارلن خلاء ، ارلن در پیچ دار ، بالن ، بالن ته گرد ، بالن ته صاف ، بالن آزمایشگاهی ، بشر ، بشر آزمایشگاهی ، بالن ژوژه ، بورت ساده ، بورت ، بورت اتوماتیک، ظروف آزمایشگاهی، لوازم شیشه ای آزمایشگاه.

وسایل آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی در تهران ظروف آزمایشگاهی ،  ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی .

تعمیر شیر خلاء کندانسور روتاری  ، تولید شیر خلاء کندانسور روتاری  ، فروش شیر خلاء کندانسور روتاری  ، کندانسور روتاری.

لوازم شیشه ای آزمایشگاهی

ظروف آزمایشگاهی ، پیپت ، بورت اتوماتیک تک شره ، بورت اتوماتیک دو شیره ،  بورت اتوماتیک رنگی ، پتری دیش ، پلیت ، پو آر ، پی پت ، پی پت ژوژه ، پیکنومتر ، ویسکوزیمتر ، دیسکاتور شیردان ، دیسکاتور بدون شیر ، دیسکاتور ، دکانتور ، دکانتور شر شیشه ای ، دکاتور تفلونی . دراپینگ فانل ، دین استارک شردار.  دین استارک ساده، قیف دکانتور مخروطی با شیر تفلون ، قیف ساده شیشه ای دم بلند ، باریل شیشه ای با خلاء رداژدار، باریل شیشه ای با خلاء رداژدار ، شیر شیشه ای دو راه ، شیر تفلون سه راه موازی ، شیر تفلون روتافلو ، مبرد ساده ، مبرد مارپیچ ، مبرد حبابدار ، مبرد رادول ، قیف ایمهوف، ایمپینجر آزمایشگاهی ، هیدرومتر آزمایشگاهی ، فروش لوله شیشه ای آزمایشگاهی .

سپاسگزار از اینکه همراه ما بودید. لطفا نظرات خود را از این مقاله در زیر وارد کنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟