شیشه کوارتز | تولید شیشه کوارتز در تهران

شیشه کوارتز

شیشه کوارتز یک راه حل سودآور برای محصولات صنعتی

در طول سالها، مردم سعی کرده اند شیشه ای شفاف و مقاوم در برابر عوامل مخرب مختلف ایجاد کنند. در نتیجه این کمال هدفمند، شیشه های کوارتز ظاهر شد. و امروزه به راه حلی سودمند برای محصولات صنعتی تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی شیشه کوارتز و ویژگی های آن بپردازیم.

 

شیشه کوارتز چیست؟

در یک تعریف کلی، شیشه کوارتز یا شیشه سیلیسی، نوعی شیشه تک‌ جزئی بوده. که از سرد کردن سریع (سیلیس مذاب) تشکیل می شود. بر خلاف شیشه معمولی، دارای دمای ذوب معین است. و در حالت بی شکل وجود دارد. این خاصیت کوارتز یا سیلیس در بیشتر موارد کاربرد گسترده ای در صنعت شیشه پیدا کرده است.

 

ساختار شیشه کوارتز

 

دمای ذوب این ماده اولیه در تولید برخی محصولات می تواند از ۱۷۰۰ تا ۲۱۵۰ درجه سانتیگراد متغیر باشد. شکل گیری خالی می تواند هم در داخل کوره های مخصوص و هم در خارج از آنها انجام شود.

این نوع شیشه تمام شده یک ماده سیلیکات بدون جزء قلیایی است. در موارد خاص، از مواد افزودنی کروم، تیتانیوم، نقره، سدیم، کبالت، مس، سرب یا آهن استفاده می شود. این ماده ممکن است حاوی حباب های گاز کوچک با قطر ۰٫۰۳ تا ۰٫۳ میکرومتر باشد.

بی شکل بودن این شیشه با ساختار آن بر اساس چهارتایی سیلیکون – اکسیژن توضیح داده می شود. مولکول هایSiOبه دلیل وجود دو اتم اکسیژن مخالف با یکدیگر پیوند می یابند.

اگرچه نظم دقیقی در مورد چگونگی چیدمان مولکول ها نسبت به یکدیگر وجود ندارد. اما آنها شبکه های سه بعدی را تشکیل می دهند. بنابراین شیشه های کوارتز دارای خواص مواد بی شکل هستند. شیشه سیلیکات با ذوب مواد اولیه تولید می شود. بنابراین، می توان از سیلیس خالص – بلور سنگ، کوارتز وریدی، ماسه کوارتز و سیلیس مصنوعی استفاده کرد.

تفاوت بین شیشه کوارتز و شیشه معمولی

تفاوت اصلی بین شیشه کوارتز و شیشه معمولی نقطه ذوب بالای آن (بیش از ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد) است. در همان زمان، اکسید سیلیکون شروع به انتشار تابش شدید نور در طیف مرئی می کند.

با توجه به ماهیت بی شکل مواد اولیه، فرآیند ذوب می تواند زمان قابل توجهی به طول انجامد. ترکیب مذاب دارای ویسکوزیته بالایی است. که اجازه نمی دهد حرکت کند. این امر تولید شیشه کوارتز با ضخامت دیواره یکسان را مشکل می کند.

 

تفاوت های دیگر بین شیشه کوارتز و شیشه معمولی شامل موارد زیر است:

خواص حرارتی – یک ماده کوارتز نقطه ذوب بسیار بالاتری نسبت به شیشه دارد.

خواص انتقال – همان طور که از اطلاعات بالا مشاهده می کنید. کوارتز دارای محدوده انتقال بیشتری نسبت به شیشه است.

سازگاری شیمیایی – ساختار شیمیایی کوارتز قوی تر از شیشه است. و می تواند طیف وسیعی از مواد شیمیایی را که باعث ذوب یا آسیب رساندن به یک شیشه شیشه ای می شود، کنترل کند.

سرعت انتقال بالا از اشعه مادون قرمز به اشعه ماوراء بنفش، ضریب انبساط حرارتی پایین، مقاومت عالی در برابر تغییرات دما با امکان پیاده سازی مداوم برای دمای تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. و قدرت دیالکتیکی بالا از دیگری تفاوت های شیشه کوارتز نسبت به شیشه معمولی است.

شرایط تولید شیشه کوارتز

با در نظر گرفتن تمام ویژگی های فوق، تولید شیشه کوارتز تنها با تجهیزات ویژه امکان پذیر است. برای تولید آن یک شعله باز در دمای ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد برای نگه داشتن آب آشامیدنی در دمای بالا و ایجاد محصولات شیشه ای مورد نیاز است.

شرایط ویژه اتاق تولید باید استریل باشد. ورود مقدار کمی از مواد مزاحم خارجی منجر به این واقعیت می شود. که شیشه کوارتز ترک خورده و خواص خود را از دست بدهد.

کارکنان بخش تولید شیشه کوارتز باید از لباس و دستکش مقاوم استفاده کنند. آنها با درجه حرارت بسیار بالا مواجه هستند. یک اشتباه در حین کار می تواند باعث صدمات جدی و سوختگی شود. همه ابزارهای بزرگ ساخت شیشه از مواد مقاوم در برابر حرارت ساخته شده اند. مواد گرانیت، تنگستن و … وزن زیادی دارند. بنابراین کارکنان باید از نظر بدنی قوی و هوشیار باشند.

ویژگی هایی از خواص شیشه کوارتز

به طور معمول شیشه کوارتز در مصارف تحقیقاتی و آزمایشگاهی به کار می رود. به خاطر مواد تشکیل دهنده اش که بروسیلیکات است. دارای مجموعه ای از ویژگی های خاص است.

مقاومت بالا در برابر حرارت

عایق الکتریکی

نفوذپذیری

مقاومت بالا در برابر خوردگی

خلوص شیمیایی

سختی و مقاومت بالا

انتقال نوری گسترده

سازگاری قوی با تغییرات دما

اتصال بسیار قوی

فناوری پردازش نوری بسیار دقیق و ضریب توسعه حرارتی مناسب از ویژگی های شیشه کوارتز محسوب می شوند.

شیشه کوارتز دارای هدایت الکتریکی پایینی است. بنابراین اغلب به عنوان یک دی الکتریک در دستگاه های پیچیده الکتریکی استفاده می شود.

خواص مفید اصلی شیشه های کوارتز را می توان به سه گروه تقسیم کرد:

حرارتی – مقاومت در برابر درجه حرارت بالا ( حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد ) ، ضریب انبساط دمای بالا (تا ۱۵ برابر بیشتر از شیشه معمولی) که مقاومت در برابر نوسانات شدید و قابل توجه دما را تعیین می کند.

شیمیایی – شیشه شیمیایی خنثی است و با تمام مواد قلیایی و اسیدی واکنش نشان نمی دهد. به جز فسفریک و اسید هیدروفلوئوریک.

نوری – ضریب شکست شیشه کوارتز ۱۵۰ برابر کمتر از شیشه معمولی است. بنابراین، نه تنها نور خورشید و نور معمولی، بلکه تابش مادون قرمز یا ماوراء بنفش را نیز به تأخیر نمی اندازد.

کاربرد شیشه کوارتز

همه این ویژگی ها امکان استفاده از کوارتز را برای تولید ظروف آزمایشگاهی، ابزارهای نوری، تجهیزات الکتریکی، مواد نسوز مقاوم در برابر حرارت و همچنین شیشه به عنوان مصالح ساختمانی می دهد. یکی از زمینه های اصلی کاربرد آن، تولید فیبرهای نوری است.

شیشه کوارتز نوری- بسته به نوع تولید تکنولوژی می تواند مات و شفاف باشد. در حالت اول ، ساختار آن شامل تعداد زیادی حباب گاز است که نور را به شدت پراکنده می کند.

شیشه کوارتز شفاف – همانطور که به آن اپتیک نیز گفته می شود. کاملاً همگن و عاری از حباب است. به لطف این ویژگی ، این ماده در تولید کابل های نوری برای انتقال سریع اطلاعات ، لنزهای نوری و منشور استفاده می شود.

لوله شیشه ای کوارتز- بسته به مواد اولیه مورد استفاده، شیشه نوری کوارتز می تواند ظرفیت های انتقال نور متفاوتی داشته باشد. هرجا که کنترل محصولات مایع در دمای بالا مورد نیاز است استفاده می شود. به دلیل هزینه کم در همه جا استفاده می گردد.

حوزه کاربرد- مقدار زیادی از محصولات مختلف از لوله های شیشه کوارتز در آزمایشگاه های علمی و صنعتی مورد نیاز است. که برای اندازه گیری سطح مایع ، تولید بخاری برقی ، انجام واکنش های شیمیایی و ذخیره مواد تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت کشتی و موشک شیشه ای نوری، به ویژه برای ساخت وسایل روشنایی. در کارخانه های پتروشیمی این ماده به دلیل مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی ارزش گذاری شده. و برای کنترل مایعات تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد. در هواپیماها، کابین را لعاب می دهند. و همچنین به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند.

محصولات شیشه کوارتز در طیف وسیعی از صنایع برای نیمه هادی ها و سایر کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد. که نیاز به مقاومت در برابر حرارت خوب و خلوص بالا مانند فیبر نوری، خورشیدی وLED دارد.

 

فرصت های فراوان برای محصولات شیشه ای کوارتز

شیشه کوارتز با ماهیت بسیار متفاوت برای استفاده عملی در بسیاری از زمینه ها (انرژی ، کالاهای مصرفی، اپتیک، متالورژی، روشنایی و صنایع شیمیایی) کاربرد دارد. چنین محصولاتی از انواع طبیعی سیلیس یا یک آنالوگ مصنوعی (دی اکسید سیلیکون که از طریق اکسیداسیون حرارتی یا گرم شدن سیلیکون در جو اکسیژن) به دست می آید، با ذوب آن به روش های مختلف ایجاد می شود.

محصولات کوارتز یک راه حل سودآور برای مناطق صنعتی متعدد هستند. بنابراین، بسیاری از عناصر مختلف از این مواد اولیه ایجاد می شود. از شیشه کوارتز در صنایع زیر استفاده می شود:

 • میله ها
 • عایق ها
 • حصار
 • لوله ها
 • وسایل تزئینی و سوغاتی
 • ظروف شیمیایی و آزمایشگاهی
 • عینک ها، قفسه ها و پارتیشن ها
 • دستگاه های نیمه هادی و ترموکوپل
 • تیرهای شیشه ای و صدا خفه کن برای فرها
 • بخاری های برقی و لامپ های درجه حرارت بالا
 • ماتریس ها، آینه های نجومی و لنزهای میکروسکوپی

 

سخن پایانی

شیشه کوارتز، یکی از مهم ترین مواد اولیه برای صنعت و اقتصاد محسوب می شود. این ماده با ماهیت بسیار متفاوت برای استفاده عملی در بسیاری از زمینه ها کاربرد شایانی دارد. توصیه می شود این محصول را از فروشگاه های معتبر اینترنتی خریداری کنید. بهتر است از شیشه کوارتز با کیفیت بالا استفاده کنید تا از عدم ایجاد حباب در آن مطمئن شوید.

 

شما بزرگواران می توانید از طریق مسیرهای ارتباطی زیر جهت خرید انواع شیشه آلات آزمایشگاهی با شرکت نوین پیرکس در ارتباط باشید.

و با این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان از تخفیفات ویژه ما نیز بهره مند شوید.

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ، تولید تجهیزات آزمایشگاهی ، فروش تجهیزات آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی تهران  ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی تهران ، لوله های آزمایشگاهی ، فروش بورت اتوماتیک ، فروش بشر مدرج در تهران .

حتما در هنگام تماس بفرمایید از سایت شرکت نوین پیرکس  با این مجموعه آشنا شدید تا شامل تخفیفات ما شوید.

اطلاعات تماس:

۰۲۱۷۷۳۲۶۶۹۰

۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

ایمیلarashma4041@gmail.com

اینستاگرام: novin_pyrex

واتس اپ: ۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

برای مشاهده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی از فروشگاه اینترنتی نوین پیرکس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

مرکز طراحی و تولید ارلن مایر آزمایشگاهی درتهران در فروشگاه نوین پیرکس

شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس ، شیشه آلات آزمایشگاهی تحقیقاتی

تولید عمده شیشه آلات آزمایشگاهی در تهران ، شیشه آلات آزمایشگاهی سفارشی .

فروش بشر شیشه ای ، لوله آزمایش ، ظروف آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، بالن کجلدال. بالن تقطیر ، آدابتور مستقیم ، کروزه کوارتز ، فروش قایقک شیشه ای ، سازنده لوازم آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، Laboratory Glassware  .

شیشه الات آزمایشگاهی ، شیشه آزمایشگاهی ، خرید شیشه آلات آزمایشگاهی. تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه بروسیلیکات ، ارلن. ارلن مایر ، ارلن خلاء ، ارلن در پیچ دار ، بالن. بالن ته گرد ، بالن ته صاف ، بالن آزمایشگاهی. بشر ، بشر آزمایشگاهی ، بالن ژوژه ، بورت ساده ، بورت ، شیشه آلات و لوازم آزمایشگاهی ، بورت اتوماتیک، ظروف آزمایشگاهی، فروش ظروف آزمایشگاهی ، لوازم شیشه ای آزمایشگاه ، تولید انواع شیشه آزمایشگاهی در تهران .

صنعت شیشه‌سازی ، شیشه گری در تهران ، بررسی صنعت شیشه گری ، تولید ظروف شیشه ای در تهران .

فروش لوازم آزمایشگاهی در تهران ، وسایل آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی ، ظروف آزمایشگاهی ،  ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی ،  تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی .

لوازم شیشه ای آزمایشگاهی ، فروش ظروف ازمایشگاهی در تهران ، شیشه مک کارتی آزمایشگاهی ، فروش بشر مدرج در تهران .

ظروف آزمایشگاهی ، پیپت ، بورت اتوماتیک تک شره ، بورت اتوماتیک دو شیره ،  بورت اتوماتیک رنگی ، پتری دیش ، پلیت ، پو آر ، پی پت ، پی پت ژوژه ، پیکنومتر ، ویسکوزیمتر ، دیسکاتور شیردان ، فروش ظروف آزمایشگاهی در تهران

دیدگاه‌ها ۰

*
*

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟