فروش بالن تقطیر

بالن تقطیر

فروش بالن تقطیر

یکی از لوازم آزمایشگاهی که برای جداسازی و تقطیر مایعات بر اساس اختلاف جوش آن ها استفاده می شود، بالن تقطیر می باشد. تقطیر از ساده ترین و معمول ترین روش ها برای جداسازی مایعات است. این مقاله  نشریه جهان شیمی فیزیک به معرفی و توضیح تقطیر و ابزار مورد استفاده در انجام آن می پردازد.

۱تقطیر چیست؟

فرآیندی فیزیکی برای جداکردن اجسام از یکدیگر بر اساس تفاوت در نقطه جوش این مواداست. به عبارتی دیگر برای جداکردن جزء فرار از اجزای دیگر با نقطه جوش متفاوت است. نقطه جوش دمایی است که در آن فشار بخار ماده به بالاترین حد خود رسیده. و جوشیدن اتفاق می افتد. با گرما دادن بالن تقطیر وافزایش دما و رسیدن جزء فرار محلول به نقطه جوش، این جزء شروع به جوشیدن و بخار شدن می کند. این بخار پس از گذشتن از گردن بالن دوباره متراکم شده و مایع می شود.

فروش بالن تقطیر

نکته :

در این فرآیند محلول ها با بخار خود به تعادل می رسند. رابطه مستقیمی بین فراریت و فشار بخار ماده وجود دارد و هر قدر فشار بخار یک ماده ای بالاتر باشد. فراریت آن بیشتر ولی دمای جوش آن کمتر خواهد بود. هر جزء از محلول که نقطه جوش کمتری دارد اول خارج می شود. و اجزای دیگر با نقاط جوش بالاتر به ترتیب به بخار تبدیل شده. و سپس دوباره به حالت مایع در آمده و جدا می شوند.

۳بالن تقطیر چیست؟

در هنگام کار در آزمایشگاه در مواقعی جداسازی مایعات مختلف از هم با روش تقطیر لازم می باشد. مهم ترین وسیله در عمل تقطیر، بالن تقطیر است. که گردنی دراز با یک خروجی لوله ای در کنار این گردن است. که بخارات تولید شده از این دهانه عبور می کنند. در این روش چون از حرارت بالا استفاده می شود. باید جنس بالن تقطیر مقاوم در مقابل حرارت باشد (شیشه پیرکس) و به راحتی نشکند.

۴اجزای بالن تقطیر :

هر یک از این بالن ها دارای یک قسمت انتهایی کروی شکل، یک بخش گردنی طویل و استوانه ای کمری که در وسط گردن بالن تقطیر قرار گرفته، است. قسمت دهانه بخش گردن بالن با یک چوب پنبه یا پلاستیک پوشیده می شود. که در تقطیر ساده این چوب پنبه ها سوراخ دار هستند. و دماسنج از این سوراخ عبور داده می شود که دماهای مختلف را از این طریق می خوانیم. همان طور که گفته شد بخارات در قسمت استوانه جریان پیدا می کنند. و بعد از ورود به مبرد مایع می شود.

فروش بالن تقطیر

نکته :

اول این که حرارت دادن بالن تقطیر باید به آهستگی انجام شود. تا مایعات بتوانند از هم جدا شوند. همچنین درب های چوب پنبه ای باید خوب سیل شوند. زیرا اگر گازهای تولید شده به بیرون راه پیدا کنند در تماس با شعله احتمال انفجار دستگاه تقطیر وجود دارد.

۵روش خرید و قیمت بالن تقطیر :

این بالن ها را می توان از شرکت ها، فروشگاه های معتبر لوازم آزمایشگاهی و سایت های معتبری خریداری دارد. این بالن ها با توجه به جنس و کیفیت آن ها در شرکت های مختلف قیمت گذاری می شوند.

۶مبرد :

مبرد یا کندانسور وسیله ای است که در دستگاه تقطیر به قسمت استوانه ی بالن تقطیر متصل می شود. و وظیفه مایع کردن گازها و بخارات خروجی از بالن تقطیر را بر عهده دارد. مبرد از دو لوله در داخل هم با اندکی فاصله تشکیل شده است. که بخارات از لوله داخلی عبور می کند. محیط سردی که در مبرد ایجاد می شود. با سیستم ورود و خروج آب با شیلنگ از شیر آب برقرار  شده. و آب از فاصله بین لوله داخلی و بیرونی عبور می کند.

فروش بالن تقطیر

۷انواع تقطیر :

۷-۱تقطیر ساده و فرآیند انجام آن :

وقتی اختلاف نقطه جوش اجزای تشکیل دهنده محلولی که تقطیر می شود. زیاد و در حد ۷۰ درجه سانتیگراد باشد از تقطیر ساده استفاده می شود. در تقطیر ساده یک دستگاه متشکل از اجزای تقطیری که در بالا گفته شد ساخته می شود. مایع درون بالن تقطیر ریخته شده و با گرما دادن، مایعات به ترتیب نقطه جوش (ابتدا اجزا با نقطه جوش کمتر)، بخار می شود. و پس از عبور از قسمت گردنی و بخش استوانه ای، وارد مبرد می شود. بخاراتی که درون لوله داخلی مبرد هستند. با جریان آب و محیط سرد ایجاد شده توسط آب ورودی مبرد، مایع می شود. و به بالن جمع آوری مایعات مقطر وارد می شود.

فروش بالن تقطیر

توجه :

برای تهیه آب های آشامیدنی از آب های کثیف، در صابون سازی و برای به دست آوردن نوشیدنی های الکلی از این روش تقطیر استفاده می کنند.

۷-۲تقطیر جزء به جزء :

برای جداکردن اجزای یک مخلوطی که فراریت و همچنین نقطه جوش آن ها اختلاف کمی، در حد ۲۵ درجه سانتی گراد، با هم داشته باشد. از تقطیر جز به جز استفاده می شود. در این روش دستگاه تقطیر شامل ستون تقطیر است که بین بالن تقطیر و مبرد قرار می گیرد. و از سینی های طبقه بندی تشکیل شده است. اجزا با نقطه جوش پایین در بالاترین نقطه از برج تقطیر و اجزا با نقطه جوش پایین در قسمت پایینی جدا می شود. در این روش چون مایع چندین بار تبخیر و سرد می شود و عمل تقطیر چندین بار انجام می شود. نسبت به تقطیر ساده بهتر اما گران تر است. از این روش برای تصفیه الکل و بنزین استفاده می شود.

۷-۳تقطیر در خلأ :

برای ترکیباتی کاربرد دارد که در فشاری پایین تر از فشار استاندارد تقطیر می شوند. در این روش چون مایعات در دمای پایین تر از نقطه جوش خود می جوشند. بهترین روش برای تقطیر ترکیبات با نقطه جوش بالا خواهد بود.

فروش بالن تقطیر

۷-۴تقطیر توسط بخار :

ترکیباتی که نسبت به دما حساس بوده و ممکن است قبل از تقطیر تجزیه شوند. مثل ترکیبات آلی، با بخار تقطیر می شوند. در این روش دما در کمترین حد نگه داشته می شود. از این روش برای تهیه روغن، چربی و واکسن استفاده می شود.

روش های دیگری برای تقطیر چون تقطیر پیوسته، ناپیوسته و مسیرکوتاه نیز وجود دارند.

۸کاربرد تقطیر :

عمل تقطیر در آزمایشگاه و صنعت برای خالص سازی و جداکردن اجزا کاربرد دارد. به عنوان مثال از تقطیر جزء به جزء در برج های تقطیر پالایشگاه های نفتی و استخراج استفاده می شود. از روش تقطیر مداوم در پالایشگاه ها، موادی چون اتان، متان، بنزین موتور، نفت های سنگین، حلال ها و…به دست می آید. برای نمک زدایی آب دریا نیز از این روش استفاده می شود.

فروش بالن تقطیر

همچنین از تقطیر برای به دست آوردن داروها و عطرهای مختلف و استخراج اسانس گیاهان به کار گرفته می شود. برای این کار اسانس را از گیاهان خشک و پودری شده به دست می آورند. گیاهانی مثل ادویه های مختلف مانند پوست درخت دارچین، گل هایی مانند گل محمدی و قسمت های سخت گیاه مثل ریشه، این استخراج انجام می شود.

شما بزرگواران می توانید از طریق مسیرهای ارتباطی زیر جهت خرید انواع شیشه آلات آزمایشگاهی با شرکت نوین پیرکس در ارتباط باشید.

و با این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان از تخفیفات ویژه ما نیز بهره مند شوید.

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ، تولید تجهیزات آزمایشگاهی ،  شیشه آلات آزمایشگاهی . تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی شیشه آلات آزمایشگاهی تهران ، فروش مبرد آزمایشگاهی  .

حتما در هنگام تماس بفرمایید از سایت شرکت نوین پیرکس  با این مجموعه آشنا شدید تا شامل تخفیفات ما شوید.

اطلاعات تماس:

۰۲۱۷۷۳۲۶۶۹۰

۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

ایمیل: arashma4041@gmail.com

اینستاگرام: novin_pyrex

واتس اپ: ۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

برای مشاهده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی از فروشگاه اینترنتی نوین پیرکس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

فروش شیشه آلات آزمایشگاهی تهران , شیشه آلات آزمایشگاهی, خرید شیشه آلات آزمایشگاهی, فروش شیشه آلات آزمایشگاهی, قیمت شیشه آلات آزمایشگاهی, شیشه آلات آزمایشگاهی چیست؟

شیشه های ظروف آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، ظروف شیشه ای آزمایشگاهی .

باریل شیشه ای ، ظروف آزمایشگاهی ، لوله آزمایش ، ظروف آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، بالن کجلدال ، بالن تقطیر ، آدابتور مستقیم ، کروزه کوارتز ، فروش قایقک شیشه ای. سازنده لوازم آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه الات آزمایشگاهی ، شیشه آزمایشگاهی ، خرید شیشه آلات آزمایشگاهی. تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، قیمت شیشه آلات آزمایشگاهی ،ارلن . ارلن مایر ، ارلن خلاء ، ارلن در پیچ دار ، بالن ، بالن ته گرد ، بالن ته صاف ، بالن آزمایشگاهی ، بشر ، بشر آزمایشگاهی ، بالن ژوژه ، بورت ساده ، بورت ، بورت اتوماتیک، ظروف آزمایشگاهی، لوازم شیشه ای آزمایشگاه ، فروش تجهیزات آزمایشگاهی ، راکتور آزمایشگاهی .

شیشه های ظروف آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، ظروف شیشه ای آزمایشگاهی .

تولید پیت آزمایشگاهی ، انواع پیپت آزمایشگاهی ، قیمت انواع پیپت ، فروش پیپت آزمایشگاهی ، تولید پیپت آزمایشگاهی ، خرید پیت آزمایشگاهی ، پیپت شیشه ای .

شیشه آلات آزمایشگاهی ( Laboratory Glassware )

ظروف آزمایشگاهی ، پیپت ، بورت اتوماتیک تک شره ، بورت اتوماتیک دو شیره ،  بورت اتوماتیک رنگی ، پتری دیش ، پلیت ، پو آر ، پی پت ، پی پت ژوژه ، پیکنومتر ، ویسکوزیمتر ، دیسکاتور شیردان ، دیسکاتور بدون شیر ، دیسکاتور ، دکانتور ، دکانتور شر شیشه ای ، دکاتور تفلونی . دراپینگ فانل ، دین استارک شردار.  دین استارک ساده، قیف دکانتور مخروطی با شیر تفلون ، قیف ساده شیشه ای دم بلند ، باریل شیشه ای با خلاء رداژدار، باریل شیشه ای با خلاء رداژدار ، شیر شیشه ای دو راه. شیر تفلون سه راه موازی ، شیر تفلون روتافلو ، مبرد ساده ، مبرد مارپیچ ، مبرد حبابدار ، مبرد رادول ، قیف ایمهوف، ایمپینجر آزمایشگاهی ، هیدرومتر آزمایشگاهی ، فروش لوله شیشه ای آزمایشگاهی ، باریل شیشه ای .

پخش شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش مبرد آزمایشگاهی

ظروف شیشه ای کشت ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، ظروف شیشه ای آزمایشگاهی .

سپاسگزار از اینکه همراه ما بودید. لطفا نظرات خود را از این مقاله در زیر وارد کنید.

فروش لوازم آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی در تهران ، شیشه آلات آزمایشگاهی

دیدگاه‌ها ۰

*
*

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟