نگهداری ظروف آزمایشگاه و تجهیزات در آزمایشگاهی

ظروف آزمایشگاه

نگهداری ظروف آزمایشگاه و تجهیزات در آزمایشگاهی

نگهداری کردن از تجهیزات آزمایشگاهی یکی از اصول مهم در آزمایشگاه می باشد. چرا که اگر این تجهیزات دچار مشکل شوند. آزمایش های انجام شده و پروژه هایی که رد حال انجام است دچار مشکل شده. و نمی توان آن ها را انجام داد. اگر با تجهیزات آسیب دیده آزمایشات مربوطه را انجام شود. به جواب به دست آمده از آن نمی توان اطمینان کرد.به دلیل بالا بودن هزینه ی خرید تجهیزات آزمایشگاهی، باید در نگهداری از آن ها بسیار تلاش کرد. تا تجهیزات دچار آسیب نشوند. هر وسیله‌ای بعد از مدتی دیگر توانایی کار را نخواهد داشت. و طول عمر مفید آن به پایان می رسد. ولی می‌توان با نگهداری دقیق و خوب طول عمر آن‌ها را افزایش داد.

 

تکنیسین‌های آزمایشگاه: نقشی تأثیرگذار

تکنیسین‌های آزمایشگاه در بخش‌های مختلفی مشغول به کار هستند، از صنعت دارویی گرفته تا آموزش، صنعت پزشکی و سازمان‌های دولتی. وظایفی که تکنیسین‌ها به عهده دارند. به نیازهای ویژه صنعت و کارفرما بستگی دارد. برخی از این وظایف عبارتند از:

 • دریافت، ثبت و انجام آزمایش روی نمونه‌ها
 • تمیز کردن و نگهداری از تجهیزات آزمایشگاهی
 • کار با مواد شیمیایی و نگهداری و انبار کردن صحیح آن‌ها
 • تهیه گزارش و به‌روزرسانی پایگاه داده‌ها

بسیاری از تکنیسین‌های آزمایشگاه وظیفه مهم تمیز و مرتب نگه‌داشتن و نگهداری از آزمایشگاه را به عهده دارند. که شامل فهرست کردن تجهیزات، ضدعفونی کردن سطوح و تجهیزات قبل و بعد از استفاده و دور ریختن نمونه‌ها، مواد شیمیایی و پسماندهای بیولوژیک خطرناک آزمایشگاهی بر اساس قوانین لازم‌الاجرا است.

تمیز کردن ظروف شیشه‌ای آزمایشگاه

تمیز و استریل بودن ظروف شیشه‌ای خصوصاً در آزمایشگاه پزشکی بسیار اهمیت دارد. آلودگی موجب می‌شود که نتیجه آزمایش اشتباه باشد. همه ظروف شیشه‌ای باید کاملاً عاری از چربی و آلاینده‌های دیگر باشند.

تمیز بودن ظروف شیشه‌ای زمانی اهمیتش بیشتر می‌شود. که برای اندازه‌گیری حجم مایعات از آن‌ها استفاده می‌شود. چربی یا آلاینده‌های دیگر مانع از خیس شدن یکنواخت ظروف شیشه‌ای می‌شود. این امر از چسبیدن یکنواخت مایه به دیواره جلوگیری می‌کند. که موجب بروز خطا در اندازه‌گیری حجم می‌شود.

 

نکاتی برای تمیز کردن ظروف شیشه‌ای:

 1. از شوینده‌های مخصوص ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی مانند آلکونوکس یا لیکویینوکس استفاده کنید.
 2. در کل، ظروف شیشه‌ای را با محلول مناسب بشویید. سپس چندین بار با آب مقطر بشویید و در نهایت با آب دیونیزه بشویید.
 3. مواد شیمیایی آزمایشگاهی محلول در آب (مثل محلول ساکروز) را سه تا چهار بار با آب دیونیزه بشویید. و در نهایت با آب مقطر بشویید.
 4. مواد شیمیایی آزمایشگاهی غیرمحلول در آب (مانند هگزان) را دو تا سه بار با اتانول یا استون بشویید. و در نهایت سه تا چهار بار با آب دیونیزه بشویید.
 5. ظروفی را که حاوی پسمانده غیرمحلول در آب چسبنده هستند باید به‌خوبی با برس بشویید.
 6. اسیدهای قوی (مانند هیدروکلریک اسید و سولفوریک اسید) را زیر هواکش قوی با آب شیر بشویید. سپس چندین بار با آب دیونیزه بشویید.
 7. اسیدهای ضعیف (مانند استیک اسید، نیتروس اسید و اسیدهای رقیق‌شده) را چندین بار با آب دیونیزه بشویید.
 8. بازهای قوی (مانند سدیم هیدروکسید) را زیر هواکش قوی با آب شیر بشویید. سپس چندین بار با آب دیونیزه بشویید.
 9. بازهای ضعیف (مانند آمونیاک) را با آب شیر بشویید. سپس سه تا چهار بار با آب دیونیزه بشویید.
 10. همیشه با حلال‌های ملایم شروع کنید. و در صورت لزوم از حلال‌های قوی استفاده کنید.
 11. خشک‌کردن (یا خشک نکردن) ظروف شیشه‌ای.

راه کارهای مراقبت از تجهیزات آزمایشگاهی

همیشه برای اینکه بتوان از محصولات و تجهیزات مراقبت و نگهداری کرد نکاتی مطرح می‌شود. ولی باید بدانیم که این نکات به تنهایی نمی تواند کاربرد داشته باشد.

 • استفاده کردن از تجهیزاتی که خدمات پس از فروش ارائه می دهند.
 • استخدام کردن نیروی پرسنلی آموزش دیده که بتواند در آزمایشگاه از تجهیزات نگهداری کرده و به درستی استفاده نماید.
 • کار فرما باید در انتخاب پرسنل آزمایشگاهی دقت کند. و افرادی را استخدام نماید که آموزش دیده و دلسوز باشند. در ضمن اگر به او اطلاع داده شد که دستگاهی کارایی خود را از دست داده. و یا دچار نقص شده است با سرعت به رفع آن اقدام نماید.
 • کمک گرفتن از مشاورین برای نگهداری از تجهیزات آزمایشگاهی که می تواند در مورد تجهیزات ساخته شده دستورالعمل های مورد نیاز را به پرسنل و مدیر ارائه نماید.

تعمیر ظروف آزمایشگاه

برای نگهداری از تجهیزات آزمایشگاهی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

برای اینکه تجهیزات آزمایشگاهی عمر طولانی داشته باشند. و به راحتی از بین نروند نیاز است که مواردی را رعایت کرد.

اگر تجهیزات مشکل داشته باشند اندازه گیری ها و آزمایشات انجام شده با خطا روبه رو می شوند.

برای اینکه از مشکلات دیگر پیش گیری کنیم باید نکاتی را در مورد تجهیزات بدانیم و آن ها را رعایت کنیم

۱٫تمیز کردن تجهیزات آزمایشگاهی

یکی از بهترین روش‌ها و اصلی‌ترین کارهایی که در برابر حفظ و نگهداری از تجهیزات باید انجام داد تمیز کردن آن‌ها است. پس به طور روزانه اقدام به تمیز کردن تجهیزات نمایید. اگر در بعضی موارد اطلاع از چگونگی تمیز کردن بعضی از وسایل ندارید. بهتر است از مسئول خود تقاضا کنید تا به شما آموزش دهد.

۲٫کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی

به خاطر اینکه تجهیزات آزمایشگاهی باید در اندازه گیری دقیق باشند به صورت مداوم باید کالیبراسیون شده و آن‌ها را چک کنند. چرا که انجام دادن کالیبراسیون کمک می‌کند تا تجهیزات زود کارایی خود را از دست ندهند.

۳٫تعمیرات به موقع تجهیزات آزمایشگاهی

در بعضی موارد مشاهده می‌شود که یک دستگاه به دلایلی از کار می افتد. در این مواقع نباید بلافاصله دستگاه‌ها را تعویض کرده. و یا جایگزین نمایید. بهتر است از یک متخصص کمک گرفته شود. در صورتی که نیاز به تعمیر تجهیزات و یا تغییر قطعات باشد با هزینه کمتر می توان دستگاه را دوباره راه اندازی کرد.

در مورد تجهیزاتی نظیر سانتریفیوژها که به صورت مداوم نیاز به تعمیرات دارند. بهتر است قبل از اینکه دستگاه از کار بیفتد و پروژه‌ی شما نیمه تمام رها شود آن را تعمیر نمایید.

۴٫بازسازی کردن تجهیزات آزمایشگاهی

گاهی می‌توان قطعات برخی از تجهیزات را جدا سازی کرد. و هر کدام را به صورت جداگانه تمیز و در جای خود قرار ‌دهند. همچنین می‌توان قطعاتی را که دچار سایش شده و کارایی خود را از دست داده‌اند شناسایی کرده. و با قطعات نو و سالم جایگزین نمایند. این کار می‌تواند به بالا بردن عمر دستگاه نیز کمک کند.

۵٫جایگزینی در تجهیزات آزمایشگاه

اگر یکی از تجهیزات به طور کامل عمر مفید خود را از دست داده باشد. و نیاز به استفاده کردن از یک دستگاه نو پیش بیاید. احتمالاً استفاده کردن از یک دستگاه ارزان قیمت می‌تواند شما را به سمت آن هدایت کند. ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر نیاز شما به این وسیله و دستگاه زیاد است استفاده کردن از یک دستگاه نامرغوب و ارزان قیمت می‌تواند هزینه‌ی زیادی را برای شما داشته باشد. به همین خاطر بهتر است دنبال کیفیت یک دستگاه باشید.

فروش ظروف آزمایشگاه

نتیجه گیری:

نگهداری صحیح از تجهیزات آزمایشگاهی یکی از مهم‌ترین وظایف در هر آزمایشگاهی است. آلودگی موجب توقف پروژه و عدم اعتبار نتایج آزمایشگاهی می‌شود. هزینه نگهداری معمولاً یکی از گران‌ترین هزینه‌های بودجه آزمایشگاهی است اما برای صحت عملیات آزمایشگاهی ضروری است. این مقاله به نکاتی درباره نگهداری صحیح از تجهیزات آزمایشگاهی می‌پردازد. تمیز و استریل بودن ظروف شیشه‌ای خصوصاً در آزمایشگاه پزشکی بسیار اهمیت دارد. آلودگی موجب می‌شود که نتیجه آزمایش اشتباه باشد. همه ظروف شیشه‌ای باید کاملاً عاری از چربی و آلاینده‌های دیگر باشند.

شما بزرگواران می توانید از طریق مسیرهای ارتباطی زیر جهت خرید انواع شیشه آلات آزمایشگاهی با شرکت نوین پیرکس در ارتباط باشید.

و با این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان از تخفیفات ویژه ما نیز بهره مند شوید.

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ، تولید تجهیزات آزمایشگاهی ، فروش تجهیزات آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی تهران  ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی تهران ، لوله های آزمایشگاهی ، فروش بورت اتوماتیک .

حتما در هنگام تماس بفرمایید از سایت شرکت نوین پیرکس  با این مجموعه آشنا شدید تا شامل تخفیفات ما شوید.

اطلاعات تماس:

۰۲۱۷۷۳۲۶۶۹۰

۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

ایمیلarashma4041@gmail.com

اینستاگرامnovin_pyrex

واتس اپ: ۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

برای مشاهده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی از فروشگاه اینترنتی نوین پیرکس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

فروش شیشه آلات آزمایشگاهی کالیبره در فروشگاه نوین پیرکس

شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

فروش بشر شیشه ای ، لوله آزمایش ، ظروف آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، بالن کجلدال. بالن تقطیر ، آدابتور مستقیم ، کروزه کوارتز ، فروش قایقک شیشه ای ، سازنده لوازم آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، Laboratory Glassware  .

شیشه الات آزمایشگاهی ، شیشه آزمایشگاهی ، خرید شیشه آلات آزمایشگاهی. تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، قیمت شیشه آلات آزمایشگاهی ،ارلن. ارلن مایر ، ارلن خلاء ، ارلن در پیچ دار ، بالن. بالن ته گرد ، بالن ته صاف ، بالن آزمایشگاهی. بشر ، بشر آزمایشگاهی ، بالن ژوژه ، بورت ساده ، بورت ، بورت اتوماتیک، ظروف آزمایشگاهی، لوازم شیشه ای آزمایشگاه.

فروش لوازم آزمایشگاهی در تهران ، وسایل آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی در تهران ظروف آزمایشگاهی ،  ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی ، فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی .

لوازم شیشه ای آزمایشگاهی

ظروف آزمایشگاهی ، پیپت ، بورت اتوماتیک تک شره ، بورت اتوماتیک دو شیره ،  بورت اتوماتیک رنگی ، پتری دیش ، پلیت ، پو آر ، پی پت ، پی پت ژوژه ، پیکنومتر ، ویسکوزیمتر ، دیسکاتور شیردان ، دیسکاتور بدون شیر ، دیسکاتور ، دکانتور .دکانتور شر شیشه ای ، دکاتور تفلونی . دراپینگ فانل ، دین استارک شردار.  دین استارک ساده، قیف دکانتور مخروطی با شیر تفلون ، قیف ساده شیشه ای دم بلند . باریل شیشه ای با خلاء رداژدار، باریل شیشه ای با خلاء رداژدار.شیر شیشه ای دو راه ، شیر تفلون سه راه موازی ، شیر تفلون روتافلو ، مبرد ساده ، مبرد مارپیچ ، لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی در تهران ، ظروف آزمایشگاه .

مبرد حبابدار ، مبرد رادول ، قیف ایمهوف، ایمپینجر آزمایشگاهی ، هیدرومتر آزمایشگاهی ، فروش لوله شیشه ای آزمایشگاهی ، فروش ظروف آزمایشگاهی در تهران ، لوازم آزمایشگاه ، تجهیزات آزمایشگاهی .فروش لوله های آزمایشگاهی . فروش بالن ژوژه در تهران ، بشر شیشه ای  .فروش بورت آزمایشگاهی در تهران ، فروش تجهیزات شیشه ای آزمایشگاهی ،مرکز تخصصی فروش شیشه آلات آزمایشگاهی در تهران ، قیمت شوف بالن آزمایشگاهی ،( Laboratory Glassware ) ، فروش تانک کروماتوگرافی TLC .

سپاسگزار از اینکه همراه ما بودید. لطفا نظرات خود را از این مقاله در زیر وارد کنید.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟