پیپت آزمایشگاهی | نحوه ی استفاده از پیپت

پیپت آزمایشگاهی

پیپت آزمایشگاهی یکی از وسایل پرکاربرد که در بسیاری از پروژه های ازمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. و یکی از مهارت های لازم نحوه ی کار با آن است که در زیر توضیحاتی در این مورد  ارائه می شود.

از پیپت ها برای برداشتن حجم معینی از محلول با دقت بسیار بالا استفاده می شود. و بر دو نوع هستند.

۱- پیپت مدرج

۲- پیپت ژوژه (حباب دار)

هرگز از پیپتی که نوک آن شکسته شده و یا ترک برداشته برای برداشتن مایعات استفاده نکنید. زیرا آن پیپت دقت خود را از دست داده و کالیبره نیست.

برای استفاده از یک پیپت آن را با شیوه های استاندارد بشویید و تمیز کنید. (مواظب باشید حین این عمل نوک پیپت به جایی برخورد نکند) و پس از شستن آن به روش زیر از تمیزی آن اطمینان حاصل کنید.

داخل آن آب بریزید هرگاه آب به راحتی و بدون بر جا گذاشتن قطرات، سُر خورد سطح داخلی پیپت تمیز است.در غیر این صورت با مایع شوینده داخل آن را بشویید.

هنگام کار با پیپت توجه کنید این همان پیپت مورد نظر شما باشد. (حجم پیپت را روی شیشه ی آن بخوانید.)

بر روی بورت و پیپت واژه ی TD و بر روی بشر، بالن و استوانه ی مدرج واژه ی TC نوشته شده است.

TDمخفف to deliver  می باشد. و نشان دهنده ی حجم محلول یا مایع خارج شده از ظرف می باشد نه حجم مایع یا محلول موجود در ظرف.

TC مخفف to contain است. و نشان دهنده ی حجم محلول موجود در ظرف می باشد. نه حجم محلول خارج شده از ظرف.

تولید عمده پیپت آزمایشگاهی در نوین پیرکس

توجه داشته باشید که برای پر کردن پیپت هرگز از مکش به وسیله ی دهان خود استفاده نکنید. زیرا بخارات برخی مایعات سمی بوده. و یا ممکن است مایع درون پیپت وارد دهان شما شود.

برای پر کردن پیپت از پیپت پر کن (پو آر پیپت) استفاده کنید.

روش کار با پیپت حباب دار برای برداشتن حجم معینی از مایع پیپت را به طور عمود نگاه دارید. (برای نگه داشتن پیپت هرگز حباب آن را نگیرید. زیرا گرمای دست شما باعث انبساط آن شده. و در نتیجه پیپت از کالیبره بودن خارج می شود. و دقت خود را از دست می دهد.)  بهترین

محل گرفتن پیپت، بالای پیپت (بالای خط نشانه) است.

حال به طور عمود پیپت را وارد محلول کرده. و با پوآر مایع را بالا بکشید. و به حجم رسانید. برای به حجم رساندن باید به طور عمود به خط نشانه نگاه کنید ( به طوری که خط نشانه را به صورت یک خط ببینید. نه به صورت یک دایره یا بیضی ) و طوری به حجم برسانید. که پایین منحنی مایع بر خط نشانه واقع شود.

برای خالی کردن پیپت، پیپت را بالای ظرفی که می خواهید مایع را داخل آن بریزید نگه دارید. و با شیر خروج مایع پیپت پر کن (پوآر)، مایع را درون ظرف بریزید. وقتی تمام مایع خارج شد، برای خالی کردن آخرین قطره، نوک پیپت را به دیواره ی ظرف تماس دهید. تا آخرین قطره هم خارج شود. ممکن است مقدار بسیار کمی مایع، باز هم باقی بماند. که هرگز برای خارج کردن این مقدار در پیپت ندمید. (فوت نکنید) زیرا سازندگان پیپت این مقدار بسیار کم را از قبل محاسبه کرده اند. و در خطای پیپت گنجانده اند.

انواع پیپت آزمایشگاهی و کاربرد آن ها

پیپت آزمایشگاهی از وسایل آزمایشگاهی است. که در علم هایی همانند شیمی، زیست شناسی و پزشکی کاربرد های زیادی دارد. و بیشتر برای انتقال میزان اندازه گیری شده ای از مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیپت آزمایشگاهی در طرح های مختلفی و برای اهداف متفاوتی وجود دارد. که هر نوع آن میزان دقت متفاوتی را برای متخصص فراهم می‌کند. این وسیله گاهی به صورت محفظه  شیشه ای ساده اس و یا دارای ساختار پیچیده تر و الکترونیکی است.

پیپت آزمایشگاهی چیست؟

ابزاری ضروری برای پخش مایعات اندازه گیری شده است. و با ایجاد نمودن خلا جزئی در بالای محفظه که مایع درون آن قرار دارد. و با استفاده از این خلاء به صورت انتخابی آزاد می‌شود. تا با توجه به حجم ترسیم شده. و سپس تخلیه شود. و آن هایی که بین ۱ تا ۱۰۰۰ میکرو لیتر توزیع می‌شوند را میکروپیپت می‌گویند. در ماکروپیپت ها حجم بیشتری را توزیع خواهند نمود.

این ابزار کار با مایع استریل را به صورت دقیق انجام می‌دهد. و در بیولوژی مولکولی، شیمی و آزمایش های پزشکی مورد استفاده قرر می‌گیرد. پیپت ها دارای طرح های مختلفی همانند دستی، الکترونیکی و همچنین پیپت های تک کاناله یا چند کانال ارائه شده اند. که همه برای کارایی مختلف در هنگام کار با صفحات، لوله و ظروف مختلف طراحی شده است. تولید کنندگان همچنان در حال ایجاد پیپت های جدید و کارآمدتری برای اهداف مختلف آزمایشگاهی و کشت سلولی هستند.

انواع پیپت آزمایشگاهی

پیپت های آزمایشگاهی دارای انواع مختلفی است. که در ادامه در خصوص آن ها توضیح می‌دهیم همراه ما باشید:

  1. پیپت Air displacement

میکروپیپت های جابجایی هوا که نوعی میکروپیپت قابل تنظیم است. که حجم مایع اندازه گیری شده را ارائه می‌نمایند.  بسته به اندازه می‌تواند بین ۰٫۱ تا ۱۰۰۰ میکرولیتر باشد. و از آن جایی که نوک این نوع با مایعات در تماس هستند. باید از نوک یکبار مصرف استفاده کرد.

 

این پیپت ها با جابجایی هوا از پیستون کار می‌نماید.  خلاء با حرکت عمودی یک پیستون  فلزی و یا سرامیکی در داخل استوانه ایجاد خواهد شد. مایع اطراف نوک به داخل این خلاء( همراه با هوای موجود در نوک) حرکت می‌نماید. و سپس در صورت لزوم می‌توان آن را منتقل و آزاد نمود. ناگفته نماند که این پیپت ها بسیار دقیق می‌باشند.

با این حال از آنجا که این پیپت ها به جابجایی هوا تکیه می‌کنند. در معرض عدم دقت می‌باشند که ناشی از تغییرات محیطی به ویژه تکنیک کاربر و دما است.

به همین دلیل این تجهیزات باید به دقت نگهداری و کالیبراسون شوند. و کاربران باید برای انجام تکنیک صحیح و مداوم آموزش پیدا نمایند.

  1. پیپت الکترونیکی

برای اینکه اختلالات اسکلتی عضلانی ناشی از پیپت نمودن مکرر به حداقل برسند. پیپتهای الکترونیکی جایگزین نسخه مکانیکی شده اند.

  1. پیپت Positive Displacement

این پیپت ها همانند پیپت های جابجایی هوا هستند. ولی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. و برای جلوگیری از آلودگی و برای مواد فرار یا چسبناک در حجم های کم مانند  DNA قابل استفاده هستند. تفاوت عمده این پیپت با باقی پیپت ها این است که نوک یکبار مصرف یک میکروسیرینژ می‌باشد. که از مویرگ و پیستون تشکیل شده است. و مستقیما مایع را جابجا می‌نماید.

  1. پیپت حجمی

پیپت های حجمی یا پیپت های جباب دار به کاربر این امکان را خواهد داد. تا یک حجم از محلول را دقیقا اندازه گیری نماید.  این پیپت ها دارای حباب بزرگی با قسمت باریک بلند در بالا با یک علامت اندازه گیری واحد می‌باشند. زیرا برای یک حجم واحد( همانند فلاسک حجمی) کالیبره شده است. حجم نمونه ۱۰، ۲۵، ۵۰ میلی لیتر است. پیپت های حجمی معمولا برای تهیه محلول های آزمایشگاهی از پایه بلند و آماده سازی راه حل های تیتراسیون استفاده خواهد شد.

  1. پیپت پاستور

این پیپت ها پلاستیکی و یا شیشه ای هستند. و برای انتقال مقدارهای کم مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی برای هر حجم خاصی کالیبره نخواهند شد. و حباب از بدنه جدا می‌باشد. به پیپت های پاستور همچنین Teat ، Droppers ، Droppers Eye و Droppers Chemical نیز گفته می شود.

  1. پیپت انتقال

پیپت های انتقال، همچنین به عنوان پیپت های Beral معروف هستند، شبیه به پیپت های پاستور هستند. اما از یک تکه پلاستیک ساخته شده اند. و حباب آنها می تواند به عنوان محفظه نگهدارنده مایع باشد.

پیپت مدرج

از این نوع برای انتقال محلول ها و حلال ها از یک ظرف به ظرف دیگر استفاده می شود. دقت آنها شبیه استوانه ی مدرج، ۰٫۵ تا ۱% از حجم کل می باشد. پیپت های مدرج به دو دسته کلی تقسیم می شوند: پیپت های موهر و پیپت های سرولوژیک.

پپیت های موهر به نحوی طراحی شده اند که به طور کامل تخلیه شوند. یکی از تفاوت های پیپتهای موهر و سرولوژیک این است که در موهر درجه بندی تا قبل از نوک آن انجام شده. اما در سرولوژیک تا نوک آن درجه بندی شده است. لازم به ذکر است قطر کمتر این پیپت ها دقت بالاتری را دارد.

 

روش پیپت کردن – نحوه استفاده از پیپت

استفاده از این وسیله از مهارت های ابتدایی است که در کلاس آزمایشگاه زیست شناسی یا شیمی یاد گرفته خواهد شد. برخی افراد فکر می کنند آسان می‌باشد. ولی گرفتن درست آن بسیار اهمیت دارد. زیرا در بسیار از آزمایشات استفاده خواهد شد.

بنابراین چنانچه به طور مداوم از تکنیک بد استفاده می‌نمایید. باعث خراب شدن بسیار یاز نتایج شما خواهد شد. سه نوع از این وسایل در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. که شامل: پیپت های پاستور، حجمی و میکروپیپت ها. پیپت های حجمی در آزمایشگاه های شیمی شایع تر هستند. در حالی که میکروپیپت ها و پیپت های پاستوری در آزمایشگاه های زیست شناسی مولکولی و یا بیوشیمی ضروری می‌باشد.

 

کار با پیپت حجمی و پاستور

به پیپت های حجمی خود نگاه کنید. به یک عدد و یک خط یا علامت در کنار هر یک توجه نمایید. این عدد تعداد میلی لیترهایی را نشان می دهد. که این وسیله در هنگام پر شدن  تا خط یا علامت آن را نگه می دارد. پیپت های حجمی کالیبره شده اند تا از دقت بسیار بالایی برخوردار باشند.  بنابراین وقتی حجم مشخصی را با آن  پخش می‌کنید. می‌توانید بعد از نقطه اعشار (مثلاً ۵٫۰۰ میلی لیتر) حجم آن را تا حداکثر دو رقم گزارش کنید.

توجه کنید که پیپت حجمی شما به جز مخزن متورم در وسط که پایین تر از خط پر کردن است. طولانی و باریک است. هنگامی که مایع درون آن را با حباب لاستیکی مکش می کنید. سطح سیال به آرامی در مخزن بالاتر از لوله بالای یا زیر آن می رود.

مقداری آب به ظرف اضافه کنید تا بتوانید از آن برای تمرین استفاده کنید. حباب لاستیکی را در بالای این وسیله قرار دهید. و آن را فشار دهید تا هوا آن خالی شود. سپس با نوک آن فرو رفته در آب، حباب را به آرامی شل کنید. تا آب داخل جمع شود.

اجازه دهید سطح مایعات موجود چند سانتیمتر از خط بالا رود یا از طرف آن علامت بزنید. در حین تهیه مایعات مطمئن شوید که نوک آن همیشه در زیر سطح مایعات باقی می ماند. حباب را جدا کرده. و سریع انگشت خود را باز کرده. و قسمت بالای را باز کنید. با کج کردن انگشت خود به یک طرف ، کمی هوا را درون آن بگذارید. تا مایع تخلیه شود تا کف منیسک به علامت یا خط پر شود.

فروش عمده پیپت آزمایشگاهی

پیپت را از محلول معرف جدا کرده. و آن را به بشقاب یا فلاسک گیرنده منتقل کنید. (اگر فقط مشغول تمرین آب در یک لیوان هستید ، می توانید از همان مخلوط کن مخلوط کن و رسیور استفاده کنید.) و اجازه دهید تا درون مخزن یا فلاسک گیرنده تخلیه شود.

در صورت استفاده یا استفاده از آنها ، پیپت های پاستور خود را بیرون آورده و آنها را بررسی کنید.این نوع برای اندازه گیری یک حجم خاص طراحی نشده اند. می توانید از آنها برای اضافه کردن قطره های یک معرف یا مقدار مشخص نشده یک معرف استفاده کنید. اما اگر لازم است بدانید که چه مقدار معرف اضافه می کنید – از آنها استفاده نکنید – برای این کار ، باید از پیپت یا میکروپیپت حجمی استفاده کنید.

یک حباب لاستیکی را در بالای  پاستور قرار دهید. لامپ را فشار دهید تا هوا  خارج شود. و نوک آن را در محلول معرف (یا آب در یک لیوان برای تمرین) بریزید. حباب  لاستیکی را به آرامی شل کنید. تا مایعات درون پیپت پاستور مکیده شوند. اجازه ندهید که مایعات تمام راه را به درون لامپ لاستیکی افزایش دهند. پیپت پاستور را به بشقاب یا فلاسک گیرنده منتقل کنید. و لامپ را به آرامی فشار دهید تا قطره های محلول را درون فلاسک گیرنده بیرون بیاورید.

پیپت های حجمی و  پاستور را بعد از استفاده از آنها بشویید. پیپت های پاستور اغلب به عنوان یکبار مصرف به خصوص در آزمایشگاه های زیست شناسی مورد استفاده قرار می گیرند. که ممکن است با مواد بیولوژیکی آلوده شوند. دستورالعمل های آزمایشگاه خود را در مورد نحوه کار یا دور ریختن این موارد دنبال کنید.

خرید پیپت آزمایشگاهی

در بحث فروش  باید دقت فراوانی به خرج داد تا براساس شرایط کاری و دقت مورد نیاز یکی از انواع پیپت را انتخاب نمود. و مورد استفاده قرار داد. شما برای خرید این ابزار آزمایشگاهی می‌توانید با کارشناسان نوین پیرکس حاصل کنید.

شما بزرگواران می توانید از طریق مسیرهای ارتباطی زیر جهت خرید انواع شیشه آلات آزمایشگاهی با شرکت نوین پیرکس در ارتباط باشید.

و با این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان از تخفیفات ویژه ما نیز بهره مند شوید.

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ، تولید تجهیزات آزمایشگاهی ، فروش تجهیزات آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی تهران  ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، تولید شیشه آلات آزمایشگاهی. فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی تهران ، لوله های آزمایشگاهی ، فروش بورت اتوماتیک ، فروش بشر مدرج در تهران  ، شیشه آزمایشگاه .

شیشه آلات صنعتی ، تولید کننده شیشه آلات صنعتی ، شیشه آلات آزمایشگاه ، تولید عمده بشر آزمایشگاهی در تهران .

حتما در هنگام تماس بفرمایید از سایت شرکت نوین پیرکس  با این مجموعه آشنا شدید تا شامل تخفیفات ما شوید.

اطلاعات تماس:

۰۲۱۷۷۳۲۶۶۹۰

۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲ 

ایمیلarashma4041@gmail.com

اینستاگرامnovin_pyrex

واتس اپ: ۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

برای مشاهده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی از فروشگاه اینترنتی نوین پیرکس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

مرکز طراحی و تولید ارلن مایر آزمایشگاهی درتهران در فروشگاه نوین پیرکس

شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس ، شیشه آلات آزمایشگاهی تحقیقاتی

تولید عمده شیشه آلات آزمایشگاهی در تهران ، شیشه آلات آزمایشگاهی سفارشی .

فروش بشر شیشه ای ، لوله آزمایش ، ظروف آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، بالن کجلدال. بالن تقطیر ، آدابتور مستقیم ، کروزه کوارتز ، فروش قایقک شیشه ای ، سازنده لوازم آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، Laboratory Glassware  .

شیشه الات آزمایشگاهی ، ساخت شیشه ، ظروف شیشه ای ، شیشه آزمایشگاهی ، خرید شیشه آلات آزمایشگاهی. تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه بروسیلیکات ، ارلن. ارلن مایر ، ارلن خلاء ، ارلن در پیچ دار ، بالن. بالن ته گرد . بالن ته صاف ، بالن آزمایشگاهی. بشر ، بشر آزمایشگاهی ، بالن ژوژه ، بورت ساده ، بورت ، شیشه آلات و لوازم آزمایشگاهی ، بورت اتوماتیک، ظروف آزمایشگاهی، فروش ظروف آزمایشگاهی ، لوازم شیشه ای آزمایشگاه ، تولید انواع شیشه آزمایشگاهی در تهران ، خرید شیشه کشت ، انواع استوانه مدرج ، تولید کننده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی .

صنعت شیشه‌سازی ، شیشه آلات آزمایشگاه ، شیشه گری در تهران ، نوین پیرکس تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی ، بررسی صنعت شیشه گری ، تولید ظروف شیشه ای در تهران .

فروش لوازم آزمایشگاهی در تهران ، وسایل آزمایشگاهی ، شیشه آزمایشگاه ، لوازم آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی. ظروف آزمایشگاهی ،  ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی ،  تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ،  ساخت تعمیر و باز سازی شیشه آلات آزمایشگاهی ،خرید ظروف آزمایشگاهی در تهران ، فلاسک ارلن مایر .

لوازم شیشه ای آزمایشگاهی . فروش ظروف ازمایشگاهی در تهران ، شیشه مک کارتی آزمایشگاهی ، فروش بشر مدرج در تهران .

ظروف آزمایشگاهی ، پیپت ، بورت اتوماتیک تک شره ، بورت اتوماتیک دو شیره ،  بورت اتوماتیک رنگی ، پتری دیش ، پلیت ، پو آر ، پی پت ، پی پت ژوژه ، پیکنومتر ، ویسکوزیمتر ، دیسکاتور شیردان ، فروش ظروف آزمایشگاهی در تهران ، ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی طبق نمونه یا نقشه .

دیدگاه‌ها ۰

*
*

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟