پیکنومتر آزمایشگاهی چیست؟ | خرید پیکنومتر

پیکنومتر آزمایشگاهی

پیکنومتر آزمایشگاهی چیست؟

یک روش سریع و آسان جهت تعیین چگالی مایعات در آزمایشگاه، استفاده از وسیله ای به نام پیکنومتر آمایشگاهی است. پیکنومتر وسیله ای شبیه به بالن ژوژه و از جنس شیشه است. به منظور خروج حباب های هوا از داخل پیکنومتر آزمایشگاهی، لوله ای مویین در وسط درپوش شیشه ای و شیاردار آن تعبیه شده است. پیکنومتر دستگاهی است که به کمک مایعی استاندارد مانند آب مقطر و با استفاده از تعادل تحلیلی می توان چگالی هر مایعی را با دقت بالا محاسبه کرد. حجم پیکنومترها روی بدنه آنها درج شده است. پیکنومتر با عنوان بطری وزن مخصوص نیز شناخته میشود. دلیل آن هم این است که وزن مخصوص و چگالی به سادگی به یکدیگر مرتبط هستند و از روی یکی، میتوان دیگری را نیز بدست آورد.

کاربردهای پیکنومتر :

پیکنومتر از وسایل شیشه ای مورد استفاده در آزمایشگاه ها می باشد. از پیکنومتر بیشتر در آزمایشگاه های شیمی استفاده می کنند. با استفاده از پیکنومتر می توان چگالی اجسام مختلف را به دست آورد. چگالی را می توان یکی از برجسته ترین ویژگی های یک جسم دانست. با دانستن چگالی یک جسم، می توانیم اطلاعات زیادی در مورد آن جسم به دست بیاوریم. برای اطلاع از این که پیکنومتر چه کاربردی دارد، ابتدا باید با ساختار پیکنومتر آشنا شویم. پیکنومترها از شیشه ساخته می شوند. ساختار آن ها تا حد زیادی به مانند بالن ژوژه است. با این تفاوت که پیکنومتر یک در شیشه ای شیاردار دارد. لوله مویین از این شیار رد شده و باعث می شود تا حباب های داخل پیکنومتر به بیرون انتقال یابد. تعداد وسیعی از وسایل در آزمایشگاه ها وجود دارند که می توانند چگالی یک جسم را مشخص کنند. با این حال، برای این منظور معمولا از پیکنومتر استفاده می شود. دلیل این موضوع این است که پیکنومتر، چگالی اجسام را با دقت بالایی به دست می آورد. به علاوه، کار کردن با پیکنومتر بسیار ساده تر از دیگر دستگاه هایی ست که چگالی یک جسم را مشخص می کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره پیکنومتر آزمایشگاهی و نحوه استفاده از آن کلیک کنید.

انواع پیکنومتر آزمایشگاهی :

پیکنومتر گازی

پیکنومتر گازی یکی از گونه‌ های پرکاربرد ابزارهای سنجش چگالی است که به واسطه‌ ی آن محقق قادر خواهد بود تا هر گونه تغییر در فشار به وجود آمده را با اندازه‌ گیری تغییر در حجم بسته‌ ی دارای یک گاز مرجع با تغییر در فشار به وجود آمده به وسیله‌ ی نمونه، تحت همان موقعیت‌ های پیشین، اندازه نماید. به علاوه چگالی سنج گازی را می‌ توان برای اندازه گرفتن دانسیته (چگالی) جامدات، با استفاده از یکسری راه‌ ها و رابطه‌ ی میان فشار و حجم، به کار برد. چون پیکنومتر گازی برای همه‌ ی جامدات قابل استفاده خواهد بود. چه این جامد ها ظاهر منظمی داشته باشند یا متخلخل یعنی موادی که در ظاهرشان حاوی حفره و منفذ باشند یا غیر متخلخل، دانه دانه، پودری، یکپارچه و یا حتی تجزیه شده باشند. از این نوع پیکنومتر برای معین کردن خصوصیات طیف وسیعی از مواد جامد مثل جامد های کربنی، پودری شکل، کاتالیزگرهای غیر یکسان، آهنی، سرامیکی، سیمان، گچ وغیره استفاده می شود.

پیکنومتر فلزی

از پیکنومتر فلزی عمدتا برای اندازه‌ گیری رنگ‌ ها استفاده خواهد شد.

پیکنومتر دماسنج دار

پیکنومتر دماسنج دار به علت وجود یک دماسنج بر روی خود، توانایی اندازه گرفتن هم زمان چگالی و میزان دما را خواهد داشت. همچنین جزء بهترین ابزار برای اندازه‌ گیری دانسیته مایعات می‌ باشد. شکل این نوع پیکنومتر به گونه‌ ای می‌ باشد که در بخش میانی خود، حاوی یک دماسنج است. این دماسنج را حین آزمایش و تحقیق می‌ توان برای مشخص کردن درجه حرارت به کار برد.

نحوه استفاده از پیکنومتر آزمایشگاهی :

برای اندازه گیری چگالی مایع مورد نظر، ابتدا جرم پیکنومتر خالی را بدست می آوریم. در مرحله ی دوم پیکنومتر را از آب مقطر پر کرده و درپوش آن را می گذاریم. دمای محیط نیز باید با استفاده از یک ترمومتر اندازه گیری شود.

در مرحله بعد جرم پیکنومتر پر از آب مقطر اندازه گرفته می شود. سپس پیکنومتر را از مایع مورد نظر پر می کنیم. طوری که وقتی در آن را بر روی آن می گذاریم، مقدار اضافی آن از شیار بیرون بریزد.

حال جرم پیکنومترِ پُر را به کمک همان ترازوی قبلی بدست می آوریم. تفاوت جرم پیکنومتر خالی و پیکنومتر پر، جرم مایع مورد نظر می باشد. حجم آن هم که در مرحله ی دوم مشخص شد. به کمک رابطه ی d=m/v و تقسیم  مقدار جرم به حجم، چگالی ماده ی مورد نظر به دست می آید.

پیکنومتر با عنوان بطری وزن مخصوص نیز شناخته میشود. دلیل آن هم این است که وزن مخصوص و چگالی به سادگی به یکدیگر مرتبط هستند و از روی یکی، می توان دیگری را نیز بدست آورد.

نحوه شست و شوی پیکنومتر آزمایشگاهی :

در قدم اول، ابتدا بالن و درب آن را توسط آب شهری شستشو دهید. سپس مقداری هیدروکلریک اسید رقیق را به درون آن بریزید و درب آن را ببندید و محکم تکان دهید تا همه آلودگی های مثل چربی و یا مواد معدنی را در خود حل کند.

سپس درب پیکنومتر را برداشته و به هیدروکلریک اسیدی که در آن ریخته اید؛ چند قطره یا نهایتاً نیم میلی لیتر نیتریک اسید اضافه کنید و مجددا آن را به شدت هم بزنید. از آنجای که نیتریک اسید یک ماده اکسنده است؛ بنابراین موادی که به صورت عادی در هیدروکلریک اسید حل نمی شوند یا به طور کامل حل نمی شوند؛ با وجود یک ماده اکسنده و البته که نیتریک اسید یک اسید قوی هم است؛ حل خواهند شد.

به عنوان مثال، فرض کنید که مقداری پودر آهن یا هر فلز دیگری، درون پیکنومتر و بر روی دیواره چسبیده باشد و شما با هیچ روش دیگری نتوانید آن ها را جدا کنید. بنابراین بهترین کار استفاده از مخلوط هیدروکلریک اسید و نیتریک اسید است. استفاده از این محلول باعث می‌شود تا به راحتی، پودر آهن چسبیده شده در اسید حل شود.

پس از شستشوی پیکنومتر با اسید، آن را خالی کنید و با آب مقطر شستشو دهید. سپس با آب دیونیزه آن را شست و شو دهید. در مرحله آخر، برای اطمینان از عدم وجود هر گونه ماده آلی، مقداری استون درون پیکنومتر ریخته و به شدت تکان دهید. سپس برای خشک کردن، آن را درون آون گذاشته و یا با استفاده از یک سشوار، با جریان هوای گرم آن را خشک کنید.

خرید پیکنومتر آزمایشگاهی :

بزرگواران می توانید از طریق مسیرهای ارتباطی زیر جهت خرید شیشه آلات آزمایشگاهی با شرکت نوین پیرکس در ارتباط باشید. و با این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان از تخفیفات ویژه ما نیز بهره مند شوید.

حتما در هنگام تماس بفرمایید از سایت شرکت نوین پیرکس  با این مجموعه آشنا شدید تا شامل تخفیفات ما شوید.

اطلاعات تماس:

۰۲۱۷۷۳۲۶۶۹۰

۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

ایمیلarashma4041@gmail.com

اینستاگرامnovin_pyrex

واتس اپ: ۰۹۱۲۲۸۶۸۷۵۲

برای مشاهده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی از فروشگاه اینترنتی نوین پیرکس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فروشگاه اینترنتی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس

قیمت بشر ، گیلاس مدرج ، خرید بشر آزمایشگاهی ، فروش عمده ارلن ، شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس ، شیشه آلات آزمایشگاهی تحقیقاتی ، خرید لوازم شیشه آلات آزمایشگاهی ، پیپت حبابدار  ، فروش لوازم شیشه ای آزمایشگاهی در تهران ، فروش لوازم شیشه ای آزمایشگاهی .

ساخت ظروف شیشه ای آزمایشگاهی ، تولید عمده شیشه آلات آزمایشگاهی در تهران ، بورت ساده شیر شیشه ای و تفلون ، شیشه آلات آزمایشگاهی سفارشی ، خرید بشر آزمایشگاهی در تهران ، پیکنومتر ، تولید کندانسور شیشه ای . سری کامل تقطیر . دستگاه اسانس گیری. دستگاه کلونجر اسانس گیری. کندانسور تقطیر شیشه ای . 

فروش بشر شیشه ای ، لوله آزمایش ، ظروف آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، بالن کجلدال. بالن تقطیر ، آدابتور مستقیم ، کروزه کوارتز ، فروش قایقک شیشه ای ، سازنده لوازم آزمایشگاهی ، لوازم آزمایشگاهی ، شیشه آلات آزمایشگاهی ، Laboratory Glassware  ، صنایع تولیدی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس .

شیشه الات آزمایشگاهی ، ساخت شیشه ، شیشه آزمایشگاهی ، خرید شیشه آلات آزمایشگاهی. تولید شیشه آلات آزمایشگاهی ، شیشه بروسیلیکات ، ارلن. ارلن مایر ، ارلن خلاء ، ارلن در پیچ دار ، بالن. بالن ته گرد . بالن ته صاف ، بالن آزمایشگاهی. بشر ، بشر آزمایشگاهی ، بالن ژوژه ، بورت ساده ، بورت ، شیشه آلات و لوازم آزمایشگاهی ، بورت اتوماتیک، ظروف آزمایشگاهی، فروش ظروف آزمایشگاهی ، تولید لوله شیشه ای ،  لوازم شیشه ای آزمایشگاه ، تولید انواع شیشه آزمایشگاهی در تهران ، خرید شیشه کشت ، انواع استوانه مدرج ، تولید کننده انواع شیشه آلات آزمایشگاهی، فروش مبرد  . انواع بورت آزمایشگاهی. انواع بالن آزمایشگاهی.

ساخت ظروف شیشه ای آزمایشگاهی ، صنعت شیشه‌سازی ، شیشه آلات آزمایشگاه ، شیشه گری در تهران ، نوین پیرکس تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی ، بررسی صنعت شیشه گری ، جار بی هوازی ، تولید ظروف شیشه ای در تهران خرید باریل شیشه ای آزمایشگاهی . سری کامل تقطیر.

تولید بطری شیشه ای کشت گیاهی ، فروش ارلن رداژ دار ، شیشه آلات و ظروف آزمایشگاهی . بالن ته گرد سر سمباده ای. ارلن در پیچ دار. دکانتور شیر تفلون. کندانسور مارپیچ. کندانسور حبابدار.

فروش لوازم آزمایشگاهی در تهران ، وسایل آزمایشگاهی ، شیشه آزمایشگاه ، لوازم آزمایشگاهی ، تجهیزات آزمایشگاهی. تفاوت سوکسله و کلونجر. ظروف آزمایشگاهی ،  ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی ،  تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ،  ساخت تعمیر و باز سازی شیشه آلات آزمایشگاهی ،خرید ظروف آزمایشگاهی در تهران ، قیمت ارلن مایر ، خرید ارلن مایر آزمایشگاهی ، فروش ارلن ، فروش ظرف توزین ، فروش ست فیلتراسیون ، خرید ست فیلتراسیون ، قیمت ست فیلتراسیون. کلونجر اسانس گیری. تفاوت پیپت و بورت.

لوازم شیشه ای آزمایشگاهی . فروش ظروف ازمایشگاهی در تهران ،پیکنومتر آزمایشگاهی ، ساخت شیشه آزمایشگاهی در تهران ، شیشه مک کارتی آزمایشگاهی ، فروش بشر مدرج در تهران .

ظروف آزمایشگاهی ، پیپت ، بورت اتوماتیک تک شره ، بورت اتوماتیک دو شیره ،  فروش عمده ارلن ، سایت فروش شیشه آلات آزمایشگاهی ،

بورت اتوماتیک رنگی ،گیلاس مدرج ، پتری دیش ، پلیت ، پو آر ، پی پت ، پی پت ژوژه ، پیکنومتر ، ویسکوزیمتر ، دیسکاتور شیردان ، فروش ظروف آزمایشگاهی در تهران ، ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی طبق نمونه یا نقشه ، فروش کریستالیزور ، فروش مبرد ، تفاوت سوکسله و کلونجر، ست کامل تهیه عرقیجات. تولید عمده لوازم شیشه ای آزمایشگاهی ، تولید کندانسور شیشه ای ، صنایع تولیدی شیشه آلات آزمایشگاهی نوین پیرکس ،  ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی و صنعتی طبق نقشه ، قیمت بشر ، خرید بشر آزمایشگاهی ، ساخت ظروف شیشه ای آزمایشگاهی ، تولید لوله شیشه ای ، تفاوت پیپت و بورت ، لوله شیشه ای درب دار ، بورت ساده شیر شیشه ای و تفلون ، پیپت حبابدار ، خرید باریل شیشه ای آزمایشگاهی ، فروش لوازم شیشه ای آزمایشگاهی در تهران .

دیدگاه‌ها ۰

*
*

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟